Prihod od takse na CO2 uložiti u obnovljive

2.6.2023.
Simpozijum energetike u Budvi

Energetske kompanije u regionu nisu protiv uvođenja taksi na ugljen-dioksid, ali je osnovni uslov da tako prikupljen novac ostane u zemlji i investira se u projekte kompanija na putu energetske tranzicije, ocenili su učesnici Simpozijum energetike NET EPCG.

Pravedna tranzicija je pravedna podela novca i region ne može bez finansijske podrške EU investirati energetsku tranziciju. Treba ići korak po korak, zaštititi energetsku stabilnost države i zajedno sa regionom ići napred – rekao je Miroslav Tomašević, v. d. generalnog direktora „Elektroprivrede Srbije“.

On je istakao da EPS već ima svoj Zeleni put kojim planira da emisiju CO2 smanji za 28 odsto do 2035. godine. – To je realan plan i EPS će ga ostvariti investicijama od 8,5 milijardi evra. Već idemo tim putem, imamo dogovor za finansiranje revitalizacije hidroelektrana, sarađujemo sa elektroprivredama Republike Srpske i Crne Gore na izgradnji novih hidro kapaciteta, radimo i na vetro i solarnim elektranama – rekao je Tomašević.

– Mi  smo prošli težak period krajem 2021. i početkom 2022. godine, sada je mnogo lakše, a ako uporedimo prvi kvartal prošle godine sa minusom od 250 miliona evra i prvi kvartal ove godine u kojem EPS ima profit od preko 250 miliona evra, jasno je koliko je značajan rezultat koji smo postigli. Tomašević navodi da su tome doprineli angažovanje stručnih ljudi, blaga zima i dobra hidrologija. EPS i dalje u manjoj meri zavisi od uvoza uglja, a to će se promeniti kada se podigne „Polje E“.

– Nama je najvažnije da imamo baznu energiju, jer možemo da upravljamo sistemom i da ga balansiramo – rekao je Tomašević.

Na panelu je rečeno da Crna Gora već ima internu taksu na ugljenik, a da i Elektroprivreda Republike Srpske ide u tom pravcu i sa Crnom Gorom sarađuje na primeni modela.

Energetika je pred ozbiljnim izazovima, a proces dekarbonizacije u koji smo zakoračili prešao je prelomnu tačku u regionu, istakao je prof. dr Nikola Rajaković, predsednik Saveza energetičara na otvaranju simpozijuma. – Imamo početne rezulate, što je bilo najteže. Region ima ozbiljne šanse, jer ima prirodne potencijale – sunce i vetar, a kada to dopunimo sa hidro potencijalima i tehnologijom baterija dobijamo odličnu tehnološku osnovu. Važno je i pitanje kako sprovesti pravednu energetsku tranziciju – rekao je Rajaković.

Milutin Đukanović, predsednik Odbora direktora „Elektroprivrede Crne Gore“ istakao je da je energetska kriza velika šansa za Crnu Goru koja je primorala sve društvene aktere da ozbiljnije pristupe energetici. – Pred nama je veliki posao, jer EPCG može da bude zamajac privrednog rasta zemlje. Na nama je da Crnu Goru učinimo energetski nezavisnom i stabilnom državom. Ako u tome uspemo, imamo potencijal da razvijamo i druge delatnosti, poput turizma – rekao je Đukanović.

Simpozijum energetike NET EPCG organizuje „Elektroprivreda Crne Gore“ u saradnji sa Savezom energetičara. Održava se 2. i 3. juna a okupio je više od 250 stručnjaka iz oblasti elektroenergetike.

Врх