Energetska sigurnost prioritet u tranziciji

11.12.2024.
Sa 7. E-Mobility foruma



Posle energetske krize, energetska sigurnost postala je globalni prioritet i svi razvojni planovi „Elektroprivrede Srbije“ usmereni su u tom pravcu. U narednom periodu očekuju nas velike promene u procesu energetske tranzicije, a tržište je već nametnulo nova pravila igre. EPS teži ka tome da bude profitabilna kompanija, želi da se menja i da nađe svoje mesto pod suncem i u procesima veštačke inteligencije i digitalizacije - rekao je Dušan Živković, generalni direktor EPS, na otvaranju sedmog E-mobility foruma na Mašinskom fakultetu.

On je istakao da smo svedoci toga da već živimo energetsku tranziciju i da taj put postaje sve intenzivniji i brži. Živković je naglasio da su nedavne izmene Zakona o energetici stvorile i uslove za nove igrače na tržištu, kao i za nove tehnologije poput vodonika, te da je već sada postoji više od 4.000 prozjumera u Srbiji. On je rekao i da je tržište svesno da karbonski otisak treba da bude što manji kako bi svi bili konkurentniji.

- EPS u ovom procesu učestvuje kroz mnoge projekte, a jedan od njih je solar od 1.000 megavata snage, uz 200 megavata skladišta. To će omogućiti kompanijama da ozelene svoje poslovanje. Svi zajedno živimo energetsku tranziciju i treba aktivno da učestvujemo – rekao je Živković.

Na forumu koji organizuju Nacionalna Asocijacija Autonomnih i Električnih Vozila (NAAEV) i Mašinski fakultet u Beogradu, u saradnji s Elektrotehničkim i Saobraćajnim fakultetom Univerziteta u Beogradu, učestovao je i Aleksandar Latinović, šef Službe za sistemske usluge u EPS, koji je govorio o izazovima balansiranja u elektroenergetskom sistemu u kontekstu značajnog povećanja učešća OIE.

- Iako je balansiranje sistema ključno za integraciju obnovljivih izvora, dugoročno veći izazov predstavlja bilansiranje, odnosno usklađivanje proizvodnje i potrošnje energije. Usklađivanje na duži period biće značajan faktor koji će uticati na razvoj obnovljivih izvora – rekao je Latinović

Na panelu je istaknuto da je upravljiva potrošnja jedno od mogućih rešenja za uspešnu integraciju velikih količina obnovljivih izvora u elektroenergetski sistem. Latinović je pomenuo koncept „Vehicle-to-Grid", gde su punjači za baterije električnih automobila povezani u mrežu i omogućavaju obostrano punjenje, što znači da mogu i puniti baterije i vraćati energiju u elektroenergetski sistem. Međutim, dodatni izazov je u spremnosti distributivne mreže da primi ovakve tehnologije i rešenja za upravljivu potrošnju.


Vrh