Добра пракса и за екологију и економију

07.02.2025.
ЕПС потписао уговоре за продају 30 милиона тона пепела





У наредних 10 година „Електропривреда Србије“ продаће 30 милиона тона пепела лидерима у производњи грађевинских материјала - конзорцијуму који чине „Lafarge Srbija“ и „Elixir Group“, као и компанији „Moravacem“. Данашње потписивање ова два уговора има велики значај са аспекта увођења принципа циркуларне економије не само у ЕПС, већ и у Србији.

- Двадесет милиона тона пепела из термоелектране „Никола Тесла Б“ уговорено је са конзорцијумом „Lafarge“ и „Elixir Group“, а 10 милиона тона пепела из Огранка „ТЕ-КО Костолац“ са компанијом „Моравацем“. На овај начин са партнерским компанијама дајемо пример добре праксе која унапређује област заштите животне средине и уводи принцип циркуларне економије у своје пословање. Наши партнери инвестираће у опрему за унапређење капацитета за преузимање и утовар пепела која након тога остаје у власништву ЕПС. Истовремено, на одговоран начин утицаћемо и на трошкове који се тичу одлагања пепела. „Електропривреда Србије“ на годишњем нивоу генерише 6 до 7 милиона тона пепела, а само 5 до 6% од укупно произведене количине се пласира на тржиште Србије и највећи део одлаже на депоније пепела и шљаке које функционишу у оквиру „Електропривреде Србије“, и као такав има статус неопасног отпада – рекао је Душан Живковић, генерални директор ЕПС.

Живковић је истакао и да се захваљујући новим производним технологијама пепео данас с правом може посматрати као драгоцен ресурс и пружа се прилика да се трајно збрине у новим грађевинским производима. 

- Поносни смо што смо део оваквог конзорцијума и ове стратешки важне одлуке ЕПС, јер удружено садејство великих индустријских актера имају немерљив значај не само за „Електропривреду Србије“ и збрињавање нуспроизвода већ и за ширу заједницу у погледу еколошког утицаја. На овај начин ЕПС ће директно смањити количину пепела коју одлаже на пепелишта и самим тим допринети смањењу негативног утицаја на земљиште, воду и ваздух, али и остварити уштеде на трошковима за одлагање пепела. Разматрање употребе пепела као сировине, у циљу смањења експлоатације природних сировина, представља један од кључних постулата циркуларне економије, а за компанију „Lafarge Srbija“ као лидера у декарбонизацији индустрије се подразумева да ће увек подржати овакве иницијативе у нади да ћемо удружени и у годинама пред нама градити напредак за људе и планету - изјавио је Димитрије Књегињић, генерални директор компаније „Lafarge Srbija“.

- Индустрија грађевинских материјала има кључну улогу у стварању циркуларне економије. У компанији „Moravacem“, чланици CRH Grupe, посвећени смо развоју циркуларних решења са ниским ЦО2 емисијама за наше купце. Реализација овог уговора ће имати значајан позитиван утицај не само на природно окружење и локалну заједницу, већ ће допринети и стварању додатне вредности за учеснике у ланцу снабдевања. Ово стратешко партнерство са „Електропривредом Србије“ омогућиће нам да смањимо ЦО2 отисак материјала које производимо, сарађујући и иновирајући како бисмо унапредили начин на који је градимо наш свет - изјавио је Синиша Маухар, генерални директор компаније Moravacem.

Свечаном потписивању уговора присуствовали су Јована Јоксимовић, помоћник министра рударства и енергетике за међународну сарадњу, европске интеграције и управљање пројектима, и Сара Павков, државни секретар Министарства животне средине.

Продаја пепела по овим уговорима реализоваће се уз испуњење одређених услова међу којима је прибављање REACH броја за пепео и изградња и пуштање у рад опреме за преузимање пепела.

Врх