Настављени су процеси структурних промена у Акционарском друштву „Електропривреда Србије“ с циљем даљег унапређења пословања, подизања нивоа ефикасности, повећања прихода и смањивања трошкова.
Професионализација организационе структуре људских ресурса и информационо комуникационих технологија један је од првих већих резултата Плана трансформације који је започет пре само три месеца. Потпуно је измењена организација ове две функције, чиме се унапређује унутрашња ефикасност и спремност за даље организационе промене.
Новим ИТ мерама настављено је унапређење дигитализације пословних процеса и услуга, а посебно су сагледане, делом и примењене, мере за даље повећање безбедности система и података, уз значајно ослањање на сопствене ресурсе. Један од важних корака у области ИТ је тај да ће ЕПС бити први међу државним компанијама и институцијама који ће депоновати изворни код за критичне информационе системе у Државном Дата центру у Крагујевцу. То ће додатно осигурати да сви софтверски системи буду у складу са прописаним стандардима и политикама, а ЕПС ће имати највиши ниво контроле над критичном ИТ инфраструктуром.
Људски ресурси преузимају водећу улогу у даљим структурним променама, јер ће нова организација омогућити креирање нове стратегије, нове корпоративне културе и биће више фокусирана на запослене, њихова знања и вештине, и брендирање послодавца. У завршној фази је и припрема програма за стипендирање студената завршних и мастер студија на техничким факултетима како би се ЕПС инжењерски подмладио. Истовремено, дефинисани су кључни индикатори перформанси за извршни менаџмент, што ће у наредном периоду бити учињено и на свим осталим нивоима организације, како би се реализовали зацртани циљеви компаније у времену модернизације и све захтевније тржишне утакмице.
Током три месеца спровођења Плана трансформације донете су и нове методологије за формирање цена за комерцијалне купце, односно привреду, и креирани су нови начини уговарања, с јасном намером да се прате реални услови на тржишту, како би се умањили ризици како за ЕПС, тако и за привреду. Примена методологије ће у наредном периоду обострано унапредити ефикасност и предвидивост пословања. У исто време, интензивно се ради на даљем унапређењу и дигитализацији услуга на гарантованом снабдевању.
Будући да су пред нама значајне инвестиционе активности, као део процеса даље декарбонизације српске енергетике, наставиће се и јачање инвестиционе функције. Први пут је успостављена организациона структура за управљање пројектима која ће, увођењем нове методологије развоја пројеката усаглашене са водећим светским праксама, омогућити ефикасније планирање, праћење и реализацију инвестиционих пројеката.
Утврђене су најзначајније еколошке, социјалне и управљачке (ЕСГ) теме и у току је анкетирање заинтересованих страна како би се утврдили приоритетни ЕСГ циљеви, сагледали место и улога компаније. Фокус је, такође, на развоју менаџмента ризика у свим сегментима пословања како би се на правовремен и ефикасан начин пословало у време када су доминантни изазови у областима климатских промена, флуктуација на тржишту рада и непредвидивости на тржиштима енергената услед сложених геополитичких односа.
ЕПС наставља наредне кораке у Плану трансформације ослањајући се на сопствено знање и стручност, уз примену најбољих искустава реформи у сличним енергетским компанијама.