Сви термо блокови биће еколошки прихватљиви

21.10.2024.
Министарка рударства и енергетике и генерални директор ЕПС обишли градилиште ОДГ у ТЕНТ Б


Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић данас је заједно са генералним директором „Електропривреде Србије“ Душаном Живковићем обишла градилиште постројења за одусмпоравање димних гасова (ОДГ) у термоелектрани „Никола Тесла Б“. 

- Ово је једно од највећих градилишта у Србији и један од најзначајнијих пројеката, јер ће радом овог постројења емисије сумпор-диоксида бити смањене чак 30 пута. Завршетком овог пројекта, вредног око 220 милиона евра, све велике термоелектране ЕПС, односно више од 90 одсто термо капацитета, биће потпуно еколошки прихватљиво на нивоу и европских и српских стандарда, што значи бољи квалитет ваздуха – рекла је министарка рударства и енергетике.

Она је нагласила да на градилишту тренутно ради 330 радника, али да се у наредним недељама и месецима очекује већи број како би извођач радова испоштовао рокове.

- Надамо се да ће сви уложити додатне напоре да се изградња постројења заврши у првој половини наредне године. Важно је да се ради се пуном паром – рекла је Ђедовић Хандановић. 

Она је истакла да је значајно што је исто овакво постројење ове године завршено и у ТЕНТ А и тиме Обреновац и Београд имају квалитетнији ваздух. Ђедовић Хандановић је нагласила и да се у ТЕНТ Б завршава изградња постројења за пречишћавање отпадних вода, што је такође значајна еколошка инвестиција.  Министарка је подсетила да се пројекат изградње постројења за одсумпоравање у ТЕНТ Б, као и у ТЕНТ А, реализује у сарадњи са јапанским партнерима - компанијом „Mitsubishi Power“.

Душан Живковић, генерални директор „Електропривреде Србије“, нагласио је да је изградња постројења за одсумпоравање димних гасова у ТЕНТ Б још један показатељ да ЕПС брине о екологији.

- Када буду завршени радови, сви велики блокови ЕПС имаће све мере за заштиту животне средине и поред блока Б3 у Костолцу, ово је један од највећих инвестиционих пројеката – рекао је Живковић. – После изградње овог постројења, емисије сумпор-диоксида биће на нивоу европских стандарда испод 130 милиграма по кубном метру, док ће емисије прашкастих материја бити смањенe на ниво мањи од 20 милиграма по кубном метру. 

Живковић је нагласио да се на оба блока у ТЕНТ Б користи иста технологија, уз коришћење кречњака, где је нуспроизвод гипс и очекује се производња око 300.000 тона гипса који је постао веома конкурентна роба за грађевинску индустрију.

Врх