Трансформација ЕПС одрживо решење за декарбонизацију

15.04.2025.
Директори електропривреда региона на стручном скупу „Енергија, пројекти, сигурност“


Пут којим иде „Електропривреда Србије“ је пут који ће нам дугорочно обезбедити енергетску стабилност, мир и суверенитет. Процес декарбонизације ЕПС већ живи и то потврђујемо нашим инвестиционим пројектима као што су наш први ветропарк и соларна електрана „Петка“ у Костолцу. „Петка“ ће бити на мрежи крајем маја, а ових дана монтиран је и последњи 20. ветрогенератор ветропарка. То ће бити нових 76 мегавата ЕПС-ове зелене енергије у Костолцу – рекао је Душан Живковић, генерални директор ЕПС, на стручном скупу „Енергија, пројекти, сигурност“ на Златибору, у оквиру 40. међународног саветовања „Енергетика 2025“.

Он је истакао да процес декарбонизације већ иде својим током и кроз нових 550 мегавата из ветра, 150 MW из солара, 100 MW прозјумера, 100 MW из ТЕ-ТО у Панчеву. Живковић је нагласио и да је важно „пробудити успаваног џина“ енергетску ефикасност, из које, поред ОИЕ, треба да извучемо максимум за енергетску сигурност у будућности.

Сведоци смо да ће се у процесу транзиције енергетске компаније суочти се неопходном трансформацијом и прилагођавањем околностима на тржишту. Заједно тражимо начине како даље, треба да будемо проактивнији и да схватимо да смо део решења – рекао је Живковић. – Своју будућност треба да видимо и кроз максималну диверзификацију производње, ресурса и решења на финансијском тржишту за реализацију пројеката. Искорачили смо из класичних начина и модела, тако смо одлучни у томе да са Јапанском агенцијом за међународну сарадњу радимо реверзибилну ХЕ „Бистрица“, а са корејским партнерима велики пројекат од 1 GW солара.

На панелу "Зелена енергија и енергетска транзиција изазови и циљеви 2030/2050“ Лука Петровић, генерални директор „Електропривреде Републике Српске“, рекао је да Електропривреде Србије, Црне Горе, Републике Српске морају заједно ући у процес декарбонизације.

Пре свега треба видети како ће се то све финансирати јер су европски грантови потрошени, због чега се морамо ослонити на властите изворе финансирања – истакао је Петровић.

Декарбонизација тражи стратешке одлуке, које доносе храбри људи нагласио је Санел Буљубашић, генерални директор Електропривреде Босне и Херцеговине. Он је указао и на то да праведну транзицију не могу да спроводе саме електропривреде, већ државе из својих средстава. 

Ако законски оквир каже да сте јавни снабдевач, а влада каже да не можете повећати цену електричне енергије, како онда спровести транзицију, из којих средстава – рекао је Буљубашић.

Невоља која нас све погађа је декаборнизација у којој има и прилика за инвестиције. У току је реализација 54 МW из ветра, припремамо позив за батеријске системе, а „Електропривреда Црне Горе“ имаће до краја године нових 200 МW снеге из ОИЕ нагласио је Јован Касалица, извршни руководилац функционале целине Снабдевање у ЕПЦГ.

Врх