Пут којим иде „Електропривреда Србије“ је пут који ће нам дугорочно обезбедити енергетску стабилност, мир и суверенитет. Процес декарбонизације ЕПС већ живи и то потврђујемо нашим инвестиционим пројектима као што су наш први ветропарк и соларна електрана „Петка“ у Костолцу. „Петка“ ће бити на мрежи крајем маја, а ових дана монтиран је и последњи 20. ветрогенератор ветропарка. То ће бити нових 76 мегавата ЕПС-ове зелене енергије у Костолцу – рекао је Душан Живковић, генерални директор ЕПС, на стручном скупу „Енергија, пројекти, сигурност“ на Златибору, у оквиру 40. међународног саветовања „Енергетика 2025“.
Он је истакао да процес декарбонизације већ иде својим током и кроз нових 550 мегавата из ветра, 150 MW из солара, 100 MW прозјумера, 100 MW из ТЕ-ТО у Панчеву. Живковић је нагласио и да је важно „пробудити успаваног џина“ енергетску ефикасност, из које, поред ОИЕ, треба да извучемо максимум за енергетску сигурност у будућности.
Сведоци смо да ће се у процесу транзиције енергетске компаније суочти се неопходном трансформацијом и прилагођавањем околностима на тржишту. Заједно тражимо начине како даље, треба да будемо проактивнији и да схватимо да смо део решења – рекао је Живковић. – Своју будућност треба да видимо и кроз максималну диверзификацију производње, ресурса и решења на финансијском тржишту за реализацију пројеката. Искорачили смо из класичних начина и модела, тако смо одлучни у томе да са Јапанском агенцијом за међународну сарадњу радимо реверзибилну ХЕ „Бистрица“, а са корејским партнерима велики пројекат од 1 GW солара.
На панелу "Зелена енергија
и
енергетска транзиција изазови
и
циљеви 2030/2050“ Лука Петровић, генерални директор „Електропривреде Републике Српске“, рекао је да Електропривреде Србије, Црне Горе, Републике Српске морају заједно ући у процес декарбонизације.
Пре свега треба видети како
ће се то све финансирати јер су европски грантови потрошени, због чега се морамо ослонити на властите изворе финансирања – истакао је Петровић.
Декарбонизација тражи стратешке одлуке, које доносе храбри људи нагласио је Санел Буљубашић, генерални директор Електропривреде Босне и Херцеговине. Он је указао и на то да праведну транзицију не могу да спроводе саме електропривреде, већ државе из својих средстава.
Ако законски оквир каже да сте јавни снабдевач, а влада каже да не можете повећати цену електричне енергије, како онда спровести транзицију, из којих средстава – рекао је Буљубашић.
Невоља која нас све погађа је декаборнизација у којој има и прилика за инвестиције. У току је реализација 54 МW из ветра, припремамо позив за батеријске системе, а „Електропривреда Црне Горе“ имаће до краја године нових 200 МW снеге из ОИЕ нагласио је Јован Касалица, извршни руководилац функционале целине Снабдевање у ЕПЦГ.